קרוהן

קרוהן

קרוהן  – שם של מחלה או שם של אדם

קרוהן היא מחלה אחת מכמה מחלות מעיים דלקתיות, שמה של המחלה היא קרוהן על שם רופא יהודי שחי בארה"ב Burrill Bernard Crohn  ד"ר קרוהן שמו. דוקטור קרוהן היה במקצועו רופא גסטרואנטרולוג בכיר בבית חולים הר סיני בניו יורק שבארה"ב, הוא זה שתיאר ואפיין את המחלה ואת הסימפטומים שמתלווים אליה, ולכן הוטבעה אותה מחלה על שמו, יוצא איפה ששמה האמתי של המחלה, הוא קרוהן ולא מחלת קרון או מחלת כרוהן.

ניתן בהחלט להבין את אלו שלא ממש חקרו על שם מי נקראת המחלה, האם היא נקראת קרון או כרוהן, משום שאדם שסובל במעיו, לא כל כך מעניין אותו איך בדיוק נקראת המחלה ועל שם מי היא נקראת, הדבר היחיד שמעניין אותו כרגע, איך אני מבריא מאותה "קללה" ואיך אני ממגר את הסימפטומים, ולאחר שאבריא אולי אסתקרן לדעת מי היה המאבחן הראשון שלה.

קרוהן מחלה

מחלת קרוהן היא דלקת כרונית שמתפתחת במעיים. בכדי שנבין את הדברים על בורים, נברר תחילה מבחינה אנטומית היכן בדיוק ממוקמת לה בדרך כלל דלקת זו. ובכן, לכל אדם יש מעי דק באורך של כ- 7 מטרים יכול להיות מעט יותר או מעט פחות מכך  תלוי במבנה האדם ובגילו, המעי מקופל בתוך הבטן בצורה מפותלת כמו נחש. קרון היא מחלה אוטו-אימונית, כלומר מערכת החיסון של הגוף שתפקידה לשמור אותנו ממפגעים שונים, במקרה זה יש מעין כשל במערכת, ובמקום שמערכת החיסון תילחם נגד הדלקת, מערכת החיסון בעצם פועלת להעצים ולטפח ולהרחיב את הדלקת.

סימנים למחלת קרון  

למעשה אין סימן מובהק שיאשש או ישלול את קיומה של מחלת הקרוהן, בדרך כלל האבחון מגיע לאחר שקלול כמה וכמה סימנים ובצירוף בדיקות מעבדה והדמיה, בסוף הבירור המקיף, מקבל החולה את האבחנה הסופית שמאשרת או שוללת את הימצאותה של דלקת בשם קרוהן, במקרים מסוימים האבחנה תהיה יותר רחבה, ויתברר שלאותו אדם קרוהן וקוליטיס

נציין כמה סימנים מחשידים. כאבי בטן שמתחילים כשעה לאחר אוכל, כאבי בטן שמגיעים ללא קשר לאוכל אפילו לאחר כמה שעות מסיום האוכל, שלשול דמי, חולשה, חוסר תיאבון, ירידה במשקל, איבוד מלחים חיוניים.

קרוהן תסמינים 

אצל חולה קרוהן ותיק נגלה בבדיקות מעבדה כי הוא סובל מאנמיה, זאת בנוסף למדדי הדלקת גבוהים, כמו מדד הנקרא CRP  ו/או מדד נוסף של שקיעת דם גבוהה הנקרא ESR. תסמין נוסף אצל ילדים-ילדות  נערים-נערות נראה האטה בגדילה ובצמיחה הן מבחינה גופנית והן מבחינה פיזית. למעשה מחלת קרוהן מוגדרת בתור מחלה רב מערכתית, היא יכולה לפגוע כמעט בכל מערכת ממערכות הגוף, היא יכולה לגרום לדלקת פרקים, לאנמיה, לאיבוד מלחים חיוניים. ישנם סימפטומים        יותר אקוטיים, הידבקויות של חלקי מעיים דבר שגורם לחסימות מעיים, התפתחות של כיבים, פיסטולות ואבצסים.

כיצד הרפואה מתמודדת עם חולי קרוהן

הרפואה הקונבנציונלית מציעה לחולי קרוהן טיפול תרופתי רחב, החל מתרופות אנטי דלקתיות וכשהן חדלות מלהשפיע הרופא ימליץ על קורטיזון בווריאציות שונות,  וכשגם תרופה זו תחדל מלהשפיע, יציע הרופא טיפול בקרוהן באמצעות תרופות ביולוגיות, ותרופות שנוגדות את רמת החיסון בגוף.

טיפול טבעי בקרוהן

האם ניתן לעזור באמצעות תזונה לחולי קרוהן ? התשובה היא כן, בהחלט, ולא רק לחולים הללו ניתן לטפל באמצעות תזונה אלא גם לחולים שהתפתח אצלם קרוהן וקוליטיס, לאלו ולאלו ניתן לעזור על ידי תזונה, קרי דיאטה מיוחדת.

זו היא בעצם חלק גדול מפעילותה של עמותת קרוהן להדריך ולעזור לחולים הללו להתגבר באופן מוחלט על כל הסימפטומים שהקרוהן מכתיב לנו ולהיכנס למעגל חיים תקין לחלוטין, נרחיב על הדברים בדף הסבר נפרד.

הרשמו לניוזלטר שלנו