קוליטיס

קוליטיס

מה זה קוליטיס?

מחלת כוליטיס או בשמה הלועזי Ulcerative Colitis  או בעברית אולצרטיב קוליטיס כך או כך שמות אלו מכוונות למחלה כרונית והיא אחת מן המחלות המאוגדות בכותרת מחלות מעי דלקתיות IDB. מחלה זו שייכת לסדרה של מחלות אוטואימוניות, כלומר ישנו איזשהו כשל במערכת החיסון, ובמקום שמערכת החיסון תילחם נגד מחלת אולצרטיב קוליטיס, במקום זה מערכת החיסון תוקפת את הגוף ומעצימה את הדלקת יותר ויותר.

מיקומה של מחלת קוליטיס היא אך ורק במעי הגס ואין זליגה שלה לכיוון המעי הדק, אלא שגם כאן ניתן לאפיין את חומרת המחלה לפי מיקומה ואורכה של הדלקת. יש מקרים שהקוליטיס תוקף את סופו של מעי הגס ליד הרקטום, ויש והקוליטיס תוקף את כל המעי הגס. גיל הופעת המחלה בדרך כלל מאמצע שנות העשרה דהיינו מגיל 12 – 14 שנים ועד לגיל המבוגר, במקרים קיצוניים יותר היא יכולה להופיע גם אצל תינוקות. 

קוליטיס תסמינים  

התסמינים של מחלת קוליטיס: חום נמוך שלעיתים חולף לו בבוקר ושב בערב, כאבי בטן לפני ואחרי יציאות, הפרשות של ריר וליחה תוך כדי היציאות, שלשולים מימיים מרובים, ויציאות דמיות רבות, חוסר תיאבון וחולשה קשה.

סימפטומים אלו לא בהכרח יופיעו כל הזמן ברצף, אלא ישנם מקרים רבים בהם החולה מדווח על רגיעה של כל הסימפטומים והגעתו לרמיסיה טבעית ללא טיפול כזה או אחר, אך באותה מידה הקוליטיס יכולה לשוב ולתקוף שוב ללא הודעה מוקדמת.

טיפול בקוליטיס

הטיפול בקוליטיס: לכאורה אין כיום לרפואה הקונבנציונאלית תרופה אחת שאמורה לרפא את המחלה לחלוטין, אלא שהרפואה מצאה איך להקל על הקוליטיס, וזאת באמצעות מתן תרופות אנטי דלקתיות. בהמשך הזמן עם התגברותה של המחלה, הרופא ינסה את כולחו בשילוב של כמה תרופות, ולאחר שגם תרופות לא הועילו והסימפטומים בלתי נסבלים עבור החולה, יציע הרופא התערבות כירורגית בכדי להסיר את כל המעי הגס ובכך בעצם להסיר אחת ולתמיד את המחלה מהחולה. פתרון זה הוא כמובן הפחות מועדף, אלא שבמקרים קיצוניים לא נותרה ברירה לרופאים אלא לגשת בכיוון זה,

בפסקה הבאה נראה איך שניתן להגיע לרגיעה ממושכת יותר על ידי תזונה ובכך להרחיק או למנוע את הפתרון הכירורגי, והעיקר איך להגיע לאפשרות של ניהול חיים תקין ככל האדם.

קוליטיס תזונה

האם ניתן להקל או לרפא את מחלת הקוליטיס באמצעות תזונה?  התשובה היא לא ו-כן. כלומר לרפא את המחלה לא – אי אפשר מחמת היותה מחלה כרונית, אך להקל משמעותית על הסימפטומים שנגרמים בעטיה, בהחלט כן.

הדעה הרווחת היום אצל רופאי הגסטרו שחייבים לשמור על משקל תקין ועל איזון בערכים החיוניים בגוף, לכן המלצת הרופאים לאכול את כל הדברים שיביאו את החולה למשקל תקין, ולהוסיף לעצמנו או באופן יזום או על ידי תרופות כאלו ואחרות את כל מה שחסר לנו בעקבות הקוליטיס.

לעומת זאת אנחנו באגודת "עזרה ומזור" עדים לחולים רבים שהיו בעברם במצבים אקוטיים, כואבים ודואבים, אנשים שנפלטו ממעגל העבודה, תלמידים שנאלצו להפסיק את לימודם כתוצאה ישירה ממחלת הקוליטיס והסימפטומים שהיא העמיסה עליהם, או אז הם החלו את התהליך של לימוד הדיאטה שלנו ויישומה בפועל, אט אט הם שבו לעצמם והחלו לנהל אורח חיים תקין ומשגשג עד שכיום כלל לא ניתן להבחין או לשער ש-אי פעם הם סבלו מסימפטום כלשהו. כיום האגודה תומכת מדריכה ומכוונת את חולי הקוליטיס באמצעות דיאטה מחמירה שמשפרת את איכות החיים של החולה ללא הכיר. יצוין כי הדיאטה בבסיסה היא קשה ליישום אך התוצאות של שמירה על הדיאטה הזו, בהחלט מוכיחה את עצמה כמשתלמת ביותר. נציין על רגל אחת את הקשיים בדיאטה, קושי ראשון הוא שניאלץ  להיפרד מחלק מהמאכלים שהיינו רגילים אליהם עד כה. קושי נוסף הוא, שבשביל להגיע לתוצאות טובות, ניאלץ לאכול מאכלים שלא  כל כך הורגלנו אליהם עד כה, והקושי האחרון, נצטרך לשמור על מועדי ארוחות מסודרות. כל שלושת הקשיים הללו מתגמדים לעומת התוצאות הטובות שדיאטה זו טומנת בחובה, אין ספק שמיד בתחילת יישום הדיאטה נגלה ש-כל המאמצים  השתלמו לנו מאד.

הרשמו לניוזלטר שלנו