חסימת מעיים

חסימת מעיים

מה היא בעצם חסימת מעיים או בשמו הלועזי bowel odstruction? מה הן הסימפטומים ? מה הגורם? ומה הן דרכי הטיפול כשנוצרת חסימת מעיים?

חסימת מעיים מתבטאת בכך שתכולת המעי חסומה, ואיננה מצליחה לעובר בחופשיות לאורכו של המעי הדק או לאורכו של המעי הגס. שאריות האוכל שהצטברו במעיים ואינם נעים יותר, יכולות לגרום לזיהום מערכת העיכול, ואף לנמק במעי. ובחסימה מתמשכת אף להתייבשות קשה.

הסימפטומים של חסימת מעיים כאבי בטן חזקים הבאים בגלים (צירים), עצירות, בטן נפוחה, בטן רגישה מאד, ולעיתים בחילות והכאות מידיות.

הגורם לחסימת מעיים, מגוונות, סיבה די שכיחה, הידבקויות של לולאות המעי לאחר ניתוח מקומי או בעקבות מחלות מעיים שונות או כינונה  של דלקת במעי, סיבה נוספת ונפוצה לא פחות, הוא הימצאותה של  מחלת הקרוהן , עקב דלקת במעיים.

דרכי הטיפול הן מתן נוזלים, תרופות אנטיביוטיות, ובקרים יותר קיצוניים, החדרת זונדה בשביל שחרור החסימה באופן מכאני ובמקרים קיצוניים ביותר, ניתוח.

מעי דק – חסימה

האם ייתכן חסימת מעי דק בלבד?, התשובה היא כן, עלינו להבין כי המעי הדק כשמו כן הוא, הקוטר של המעי הדק הוא צר, ולכן ניתן לאבחן חסימת מעי הדק בלבד. המעי הדק מיקומו מסופה של הקיבה ועד לחיבורו למעי הגס, ארכו של המעי הדק כ – 7 מטר, תלוי בגיל ובמבנה האדם, תפקיד המעי הדק, לפרק את המזון העובר דרכו ולספוג את רובו לאורך כל המעי הדק, המעי הדק מתכווץ ומשתחרר דבר שמגביר את ערבובו של המזון ופירוקו התקין.

הסיבות לחסימה הן מגוונות. לעיתים נוצרות הידבקויות בין לולאות המעיים. ניתוח בקע, אבצס שהתפתח או נסיגה של המעיים, כל אלו יכולים לגרום להאטה חמורה במעבר התוכן במעיים, דבר שיכול לגרום לחסימה המוחלטת.  

מעי גס – חסימה

האם ייתכן חסימה של מעי הגס בלבד? התשובה היא כן. אנו עדים לחסימת מעי גס בלבד, הסימפטומים יהיו מעט שונים, אך די לנו בסימפטומים המוזכרים בכדי להדליק אצלנו נורה אדומה עד לבירור המצב לאשורו ולהסדרתם של אותם סימפטומים.

דלקת מעיים

דלקת מעיים נושאת בחובה מגוון רחב של סימפטומים, חלקם קשים ונותנים לנו להרגיש כאילו אנחנו חולים במחלה כרונית כזו או אחרת, ומנגד, חלקם של הסימפטומים הם רק מעט מציקים ותו לא, כך או כך, אם אנחנו רואים כי הסימפטומים חוזרים על עצמם שוב ושוב, מחובתנו לגשת להיבדק אצל רופא על מנת לאבחן בצורה מדויקת ואחראית ממה בדיוק אנו סובלים, ומה הן דרכי הטיפול, ואולי בכלל זו הייתה מצדנו "אזעקת שווא" ובקל נגיע לפתרון הבעיה, זו כמובן האופציה המועדפת, אך זה לא יהיה חכם מצדנו להסתמך על אבחון של חבר או מכר ו/או של עצמנו.

המעיים שלנו הם עדינות ויקרות מאד ומקנות לנו אפשרות לנהל איכות חיים לאורך כל ימי חיותנו, ולכן חשוב האבחון המדויק, ובעיקר הטיפול שיעזור לנו להחזיר את המעיים לתיקנם.

ביקרנו אצל הרופא והוא מבשר לנו כי אנחנו סובלים ממחלת מעיים דלקתית IDB, גם אז אין צורך להיכנס לפחדים או להיסטריה בעקבות מידע זה, משום שגם במחלות מעי דלקתית יש הרבה מאד אפשרויות, וכיום בכל הקשור ל – IDB  יש היום לרפואה דרכים רבות להגיע לרגיעה וגם לריפוי.

ישנם מקרים שהרופא מבצע מספר בדיקות בכדי לאשר או לשלול את קיומה של מחלת קרוהן או מחלת קוליטיס, על כך נרחיב בהמשך כשנסביר את המחלות האלו.

הרשמו לניוזלטר שלנו