מעי רגיז

מעי רגיז

מה הן מעיים?

לפני שנסביר את הנושא מעי רגיז נגדיר תחילה מה הן המעיים, ומה תפקידו של המעי הגס, ומה תפקידו של מעי הדק. ובכן המעיים הם מעין צינור ארוך שאחראי על קבלת כל המזון שאנו אוכלים, הובלתו לאורך כל המעיים, פירוק והספגת האוכל, ועל ידי כך נזין את כל מערכות הגוף.    

המעי הדק

המעי הדק מיקומו מסופה של הקיבה ועד לחיבורו למעי הגס, ארכו של המעי הדק כ – 7 מטר, תלוי בגיל ובמבנה האדם, תפקיד המעי הדק, לפרק את המזון העובר דרכו ולספוג את רובו לאורך כל המעי הדק, המעי הדק מתכווץ ומשתחרר דבר שמגביר את ערבוב המזון ופירוקו התקין.

המעי הגס

המעי הגס מיקומו בסוף המעי הדק ארכו של המעי הגס כ 1-2 מטר תפקידו של המעי הגס לאסוף ולאגור בתוכו את שאריות המזון שלא עוכלו במעי הדק, לסנן את הנוזלים מהאוכל ולהספיג את החומרים הנדרשים לגוף ולפלוט את הפסולת אל מחוץ לגוף.

תסמונת המעי הרגיז

מה היא בעצם מעי רגיז או בשמו הלועזי IBS? מה הן הסימפטומים של מעי רגיז? ומה הן דרכי טיפול במעי רגיז?

ובכן הסימפטומים של מעי רגיז, בדרך כלל הם שילשולים, כאבי בטן, נפיחות בבטן, עייפות וחולשה לא מוסברת, 

מעי רגיז היא תסמונת שאין לה הסבר מניח את הדעת מה גורם לה להיווצר. חובה לדעת, האבחנה של המעי הרגיז נעשית על ידי קריטריונים מיוחדים שמאששים את קיומם של בעיות עיכול שמביאות אותנו להחליט כי הכן יש לנו תסמונת המעי הרגיז.

כשאני מזכיר את תסמונת המעי הרגיז, או תסמונת המעי הרגיש, יש לזכור שישנם סימפטומים רבים שהם אולי ייטעו אותנו וייפנו אותנו למחשבה שיש לנו תסמונת מעי רגיז, אבל לא תמיד האבחנה הכן נכונה. לדוגמא אדם שהתפתחה אצלו חסימת מעי, או לחילופין פעולות מעיים תכופות (שלשול), אותו אדם הולך לרופא לערוך בירור מקיף. אדוני הרופא, מה הסיבה שיש לי בעיות מעיים? האם יש לי דלקת מעיים? האם המעי הגס אצלי מאד חולה? רופא משפחה שומע את תלונותיו של הפציינט, ואף מעיין בבדיקות הדם, וזה מביא אותו להאמין שיש לפציינט דלקת במעי, מאחר ויש לנו שני מעיים מעי דק וגם מעי גס, הרופא עדין מתלבט האם המעי הדק בלבד מעורב כאן או שמא רק מעי גס הוא שגורם לכל המהומות האלו, בקיצור לכאורה יש לנו כאן דלקת מעיים או מחלת מעיים שמחבתנו לברר לעומק ממה בדיוק סובל אותו פציינט.

הרופא מתוקף תפקידו יפנה את הפציינט לבירור יותר מעמיק סביב התפתחותה של דלקת במעיים, דבר שיביא את הרופא להחליט באופן סופי אם יש לנו מעי רגיז, או אולי בעיות עיכול אחרות.

הרשמו לניוזלטר שלנו